Referendum a kvórum.

Autor: Vladimír Giač | 15.2.2012 o 14:41 | (upravené 15.2.2012 o 14:48) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  817x

      Hlasy o potrebe zníženia potrebného počtu hlasov, či už na 30 alebo koľko percent z doterajších 50 počúvam s krútením hlavy. Ako vieme, výsledky referenda, ak teda bolo úspešné, vyhlasuje NR SR v zbierke zákonov. Ale ...

       Referendum nie je zákonodarné, dokonca ani nie je pre nikoho záväzné.  Do Európskej únie sme sa nedostali na základe súhlasného referenda a vyhlásenia jeho výsledku v zbierke zákonov, ale preto, že ústavné orgány potom náväzne konali v jeho zmysle. Nemuseli. Lebo naše referendum tým, že nie je zákonodarné (jediným zákonodarným orgánom je u nás parlament)  je len verejným prejavom či už mienky, alebo želania hlasujúcich.  Ak má teda naše referendum takýto charakter, prečo má byť vôbec nejaké kvórum.  Ak som múdry, tak mi stačí aj rada menšej skupiny, ak som sprostý, tak mi nepomôže, ani keď budem poznať mienku celého sveta.
       Trochu mi to tak pripomína  vtip, kde na predvolebnej agitácii sľubovali občanom postavenie mosta cez rieku. Tí prekvapení krčili plecami. Však žiadnu rieku nemajú.  Ani my nemáme rieku, teda zákonodarné referendum ale o moste, teda o kvóre, počuť div nie na každom kroku. Že nemáme rieku, to sa akosi prehliada.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: My politikom hovoríme, čo by mali robiť. Oni rozhodujú

Hlávková má pozitívny efekt pre mňa ako človeka, ktorý chce lákať do verejnej správy, hovorí šéfka Inštitútu pre finančnú politiku LUCIA ŠRÁMKOVÁ.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.


Už ste čítali?