Zákon o pozemkových spoločenstvách I.

Autor: Vladimír Giač | 15.4.2011 o 15:23 | (upravené 15.4.2011 o 15:37) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1751x

             Súčasný zákon o pozemkový spoločenstvách uzrel svetlo sveta  v roku  1995 ako zákon číslo 181/1995 Z.z.  o pozemkových spoločenstvách. Už pri jeho vyjdení bol najmä vlastníkmi lesných pozemkov chápaný ako provizórium vzhľadom na  to, že  zákonodarca nepoznal štruktúru vlastníkov lesných pozemkov a tým aj charakter lesných spoločenstiev. Prejavilo sa to aj v tom, že zákon poznal iba hospodárenie (podnikanie)   pozemkových spoločenstiev  na spoločnej nehnuteľnosti.   Objektívne však jestvujú  spoločenstvá, ktoré nehospodária so spoločnou nehnuteľnosťou ale spoločne obrábajú svoje nehnuteľnosti. Aplikovanie doterajšieho zákona na takéto spoločenstvá bolo možné len vďaka tomu, že zákon vyčerpávajúco nedefinoval, čo to je spoločná nehnuteľnosť.  Od roku 1995 boli už asi štyri pokusy ministrov o úspešné predloženie nového zákona.  Uvidíme, či súčasný bude úspešný.  Pred tromi  dňami sa dostal do štádia medzirezortného pripomienkovania (MPK). 

               Postrehol som , že viacerí majú záujem o podieľaní sa minimálne na diskusii o zákone pre pozemkové spoločenstvá, aj keď postreh nebol priamo z tohto blogu.

Pre tých, čo chcú aktívne zasiahnuť do prijímajúceho procesu a nevedia ako, dávam nasledovnú informáciu.

Len čo sa zákon dostáva do štádia MPK, môže k nemu podávať pripomienky aj verejnosť formou hromadnej pripomienky.  V praxi to znamená, že ten, kto chce iniciovať hromadnú pripomienku, alebo len na ňu reagovať sa musí najprv zaregistrovať. Registrácia je bezplatná. Vstupuje sa  cez portál prístupný  na  https://lt.justice.gov.sk.   Ten kto  nechce aktívne zasahovať nemusí byť registrovaný.  Po vstupe na portál a po prípadnom prihlásení  odporúčam nasledovný postup:

1. Vyberte záložku Aktuálny legislatívny proces

2. V okne  Filtrovanie  (zapnuté )  odklepnutím textu „zobraziť detaily" (dvojklik myškou)   dosiahnete  zobrazenie celého filtra. 

    Filter treba upraviť  tak, aby v ňom bola odfajknutá len možnosť „Pozemkové právo".

3.  Nastavte sa na riadok, kde je text „Použiť nastavenie filtra"  a odklepnite ho.

   V čase písania toho článku sa ukázal zoznam  s materiálmi, kde na prvom mieste je „Návrh zákona o pozemkových spoločenstvách" s dátumom 12.4.2011.   Predkladateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.   

 Nechcelo sa mi nastavovať filter a preto som skúšal nájsť návrh zákona tak, že som do okna vyhľadanie  napísal text  „pozemkové spoločenstvá" aj „pozemkových spoločenstiev" a nebolo nič nájdené. 

Odozva servera je pomalá.  Pri odklepnutí požiadavky na zobrazenie detailov filtra máte dojem, že zle klikáte. (Odporúčam preto sledovať aj stavový riadok práce s internetom)

Nepoznám ani pracovný čas servera. Či pracuje nonstop, alebo len počas  pracovných dní.  Ak vám to nepôjde cez víkend,  skúste inokedy.

 Zatiaľ  neinicioval ešte nikto hromadné pripomienkovanie. Chystám sa, že tak urobím v krátkom čase.

Mám  rozpracovaných asi 25 pripomienok.  Z toho  by vyplývalo, že budem postupne iniciovať možno 25 hromadných pripomienok.   Pripomienky treba dávať samostatne kvôli tomu, že  pri hodnotení viacerých  postrehov  v jednej pripomienke, by   mohli byť zavrhnuté  ostatné, kvôli jednému spornému.

Na záver poznamenávam, že s hromadnou pripomienkou sú zodpovední povinní  sa oboznámiť vtedy  vtedy, ak ju podporuje aspoň 500 registrovaných. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?