Zákon o pozemkových spoločenstvách 2.

Autor: Vladimír Giač | 16.4.2011 o 21:29 | (upravené 16.4.2011 o 21:35) Karma článku: 3,80 | Prečítané:  1383x

Už v piatok som avizoval, že návrh zákona o pozemkových spoločenstvách sa dostal do medzirezortného pripomienkového konania. To znamená, že je v štádiu, kedy ho môže pripomienkovať aj verejnosť. Tiež som napísal, že mám rozpracovaných asi 25 pripomienok. Prvú som už ukončil a inicioval som hromadné pripomienkovanie. Jej text je v článku.              

 

       Prinavracanie užívacích práv k lesným pozemkom ich vlastníkom sa po roku 1989 upravilo tak, aby  nedošlo k na jednej strane k rozvráteniu hospodárenia v lesoch  a na druhej strane,  aby sa minimalizovali  náklady zo strany štátu. 

Preto sa  užívacie práva sa prinavracali  len pre  hospodárske celky a bez vymeriavania parciel v teréne.  Ak sa chceli drobní vlastníci dostať k svojim užívacím právam museli sa združiť.  Ak je  veľa vlastníkov, časť z nich rozptýlená po republike, z praktického hľadiska je potom  združenie, ktoré má právnu subjektivitu nevyhnutnosťou.  Ak to zhrniem, tak štát drobnému vlastníkovi lesov „nadiktoval"  lesné pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.  Daňový zákon nerozlišuje medzi   historickými  spoločenstvami  (komposesoráty a urbariáty) a novodobými  spoločenstvami.  Rozlišuje len medzi spoločenstvami s právnou subjektivitou a bez právnej subjektivity. 

V prípade spoločenstva s právnou subjektivitou je pre daňový zákon daňovníkom spoločenstvo, avšak náhrada za drevnú hmotu, ktorú spoločenstvo vypláca vlastníkom nedefinuje ako daňovým náklad spoločenstva.  To je pre  vlastníkov s malými daňovými príjmami  diskriminujúce.  Nemôžu, alebo nemohli si v minulosti uplatniť vrátenie dane.   Ak by náhrada vlastníkom za drevnú hmotu bola daňovým nákladom, daňovým subjektom  by sa stal vlastník.

A ten  v závislosti od toho, ako je, alebo bude nastavený daňový zákon, dostáva možnosť byť od dane oslobodený, prípadne, že mu bude vrátená zrážková daň.

Nie je záruka, že zákonodarca pri úprave daňového zákona bude mať na pamäti túto okolnosť a preto považujem za  vhodné, aby   v tomto zákone bolo určené, že náhrada za drevnú hmotu je  daňovým výdajom spoločenstva.

Možno  by bolo vhodné nasledovné paragrafové znenie:

§9 (4)  Spoločenstvá hospodáriace v lesoch medzi výdaje o ktoré znižujú svoje daňové príjmy zaraďujú aj náhradu za vyťaženú lesnú hmotu vyplácanú  členom spoločenstva.

Príjmy za vyťaženú lesnú hmotu, ktoré sa pomerne viažu na výmeru  prenajatej  plochy neznižujú daňový základ.

Rovnaký odsek by sa mal platiť aj pre lesné spoločenstva hospodáriace na spoločnej nehnuteľnosti.  Mohol by byť zaradený do paragrafu 5.

Navrhovaná úprava by tým  čiastočne zmiernila  krivdu voči drobným vlastníkom v porovnaní s postavením drobného vlastníka v minulých storočiach.

 A na záver adresa,  ktorá sprístupňuje hromadné pripomienky:

https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=3838&langEID=1

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?