Formálny nedostatok.

Autor: Vladimír Giač | 16.5.2011 o 17:54 | (upravené 16.5.2011 o 18:34) Karma článku: 2,87 | Prečítané:  866x

Obecne sa pod formálnym nedostatkom myslí menšia alebo väčšia chyba spočívajúca v nesprávnom pomenovaní účastníkov, nesprávny formulár, chýbajúci podpis, či kolok a podobne. Ako som zistil výraz formálny nedostatok sa elegantne používa pre zamaskovanie hlúposti, ale napríklad aj snahy pre obídenie transparentného konania tam, kde sa priehľadnosť konania očakáva.    

O tom ma presvedčila nasledovná správa: „Je to hrozné, že ministerstvo zneužilo formálny nedostatok podania na vylúčenie vlastníkov z legislatívneho procesu aj napriek tomu, že sme boli ubezpečení, že forma akú sme pre podanie zvolili je postačujúca.
Pracujem na tom, aby sme sa do konania dostali inými kanálmi."

Samotná správa navodzuje dojem, že kvôli zanedbateľnému formálnemu nedostatku akým by mohol byť napríklad chýbajúci podpis, predkladateľ zákona vôbec nevenoval pozornosť pripomienkam a z legislatívneho konania ich vylúčil. Vyvoláva pocity, že prívlastok hrozné je ešte mierny.
Avšak, správa je reakciou na oznámenie  ministerstva z obsahu ktorého vyberám:
„K Vašim pripomienkam zaujímame toto stanovisko:
Vašim pripomienkam k návrhu zákona o . . ., ktoré ste zaslali Ministerstvu ... sa z dôvodu, že neboli zaslané na Portál právnych predpisov a nebudú preto ani uvedené vo vyhodnotení pripomienkového konania, neuskutoční rozporové konanie."

To je o niečom inom, ako tvrdí správa. Predkladateľ zákona t. j. ministerstvo nevylúčil z legislatívneho procesu podanie s pripomienkami ako také. Tie, ktoré predložený návrh dopĺňajú, teda nie sú s ním v rozpore, sú zatiaľ v štádiu akceptované. Avšak tie, ktoré sú s ním v rozpore sa už do rozporového konania nedostávajú, pretože nebola dodržaná jedna z podmienok pre takéto konanie. A tou je zverejnenie na Portáli právnych predpisov.
Nedodržanie podmienky je niečo vážnejšie ako drobná lapália. Zdôvodniť niečo formálnym nedostatkom je na druhej strane ľahšie ako pomenovať veci správnym menom.
Nechcem sa vyjadrovať k tomu, či bol alebo nebol autor podania uvedený do omylu. Na to mám svoj názor. Akurát iba poukazujem na to, ako sa dá výraz „formálny nedostatok" využiť a či zneužiť.
Už ma hádam neprekvapí ani policajná správa, ktorá bude informovať: „V obchode K. bola dňa toho a toho o tej a tej hodine zadržaná K.M, ktorá odcudzila fľašu s alkoholickým nápojom. Pri vyšetrovaní priestupku vyšetrovaná uviedla, že pri nákupe došlo k formálnemu nedostatku. Vyšetrovanie preto skončilo len s ústnym napomenutím.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?