Ktoré vozidlo prejde križovatkou posledné?

Autor: Vladimír Giač | 3.9.2012 o 13:15 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  1544x

Vodiča za volantom zriedka kedy napadne, ktoré vozidlo prejde križovatkou posledné. V prvom rade ho zaujíma, kedy prejde cez križovatku svojim vozidlom on a či skôr, kedy má do križovatky vojsť, aby nepremeškal ten správny okamih. Napriek tomu nezaškodí sem tam sa otestovať a odpovedať aj na otázku položenú v nadpise.

     Testujem sa na web stránke  www.testynavodicak.sk/nove-testy-na-vodicak.   Podľa popisu ide o  testy používané pri výučbe a či pri skúškach.  O to viac ma  motivujú.

     Asi sa zhodneme, že nevedieť križovatky je kritické.  Zmýlenie sa v teste ešte dá tolerovať. Ale nevedomosť?  Myslel  som si, že do kategórie takých,  čo križovatky nevedia, nepatrím. Ale človek si myslí a test ho zneistí.

     Aby som bol konkrétny, mám na mysli otázku 26 v teste číslo 18.

Jednoduchá to križovatka, nerozlíšená dopravnými značkami.   Sprava má moje vozidlo zelené. Odbočuje vľavo.  Zľava je červené vozidlo, tiež odbočuje vľavo.  Zelené a červené vozidlo sú teda protiidúce vozidlá.

A tiež aj znenie otázky je jednoduché. Ktoré vozidlo prejde križovatkou posledné?

     Otázka jednoduchá, ale odpoveď je neistá.  Čo je isté, tak to je to, že vozidlá, ktoré sú vľavo, dávajú  prednosť vozidlu, ktoré majú sprava.  Odpoveď by preto mala byť,  že prvé prejde križovatku zelené vozidlo potom moje a nakoniec červené.  Avšak, čo to znamená dať prednosť. Počínať si tak, aby vozidlo, ktorému dávam prednosť nemuselo náhle zmeniť rýchlosť, alebo smer svojej jazdy.  To ale znamená, že červené vozidlo po mojej ľavej strane by mohlo ísť súčasne so  zeleným vozidlom a dalo by mi pritom prednosť v jazde aj keď by cez križovatku prešlo pred mojim vozidlom. Nedonútilo by tým moje vozidlo zastaviť a či zmeniť smer jazdy. To som  už moje vozidlo muselo urobiť, keď dávalo prednosť zelenému vozidlu.

Moja odpoveď nebola  podľa testu správna.   Ale naozaj je nesprávna?  Ak by som mal robiť test na skúškach nešpekuloval by som.  Avšak byť na skutočnej križovatke v pozícii červeného vozidla, prípadne vidiac, že za vozidlom sprava je celá kolóna tiež by som neváhal.  Rozhodnutie by však bolo iné ako v teste. 

Jedným slovom dostal som sa do kategórie tých, čo nevedia. Očakávam, že mi niekto naleje čistého vína. Predpokladám, že nie som sám, kto v tomto zmysle nemá jasno  a preto túto otázku ventilujem na verejnosti.

Inak  by som sa uspokojil s odpoveďou: „uz sa len spolahnite na to, ze to co je v testoch oznacene ako spravna odpoved je spravna odpoved. Ak mate nejake pochybnosti ohladom znenia a vykladu prislusnych paragrafov, na hodine teorie v autoskole Vam to radi vysvetlia. Od toho tam su.“

a prehodil pár slov so susedom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?