Tak pani Milerová,

Autor: Vladimír Giač | 9.2.2013 o 13:53 | (upravené 9.2.2013 o 14:22) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  824x

kúpil som novú pračku. Doteraz sme mali ARDO, aj by som ju bol ešte nechal, ale ako som si nedávno všimol počas prania vypustila vodu a nie, aby napustila novú, ale pokračovala s otáčaním bubna bez vody. A trvalo to hádam aj 5 minút. Ak by to tak robila už prv, tak by som si to už hádam bol všimol.Päť minút len tak bez vody. Čo je veľa, to je veľa. Určite sa pokazil programátor, čo nie je najlacnejšia záležitosť. Preto som sa rozhodol prispieť k zvýšeniu HDP a kúpiť novú.

       Vedia pani Milerová, HDP to je hrubý domáci produkt. To neznamená, že je to niečo, čo doma na hrubo urobia. Ale to znamená všetko to, čo sa v našom štáte spotrebuje. Čím sa viac spotrebuje, tým vyššie HDP. Pravda, hovorím o spotrebe výrobkov vyrobených našimi domácimi firmami.  A kedy sa dá niečo spotrebovať?  Až keď sa to dá kúpiť a pravda predtým vyrobiť.  Keď mi donesú jablká zo záhrady tak HDP nezvýšia.  Ale ak sú z obchodu, môže ich hriať pocit dobre urobeného činu. Pozor nie aby to boli jablká z dovozu. Tie sa do HDP nezarátajú. Či ich už skutočne aj zjeme, alebo iba vyhodíme, to HDP nezaujíma.

       Ale vráťme sa k samotnej kúpe  pračky.  Ani už neviem či k pračke, alebo práčke.  Až donedávna som si myslel, že práčky sú ženy, teda živé bytosti, na rozdiel od pračiek, ktoré používajú pri praní. Voľakedy používali korytá, alebo drevený piest na pranie a drevenú lavicu.  Jednou rukou držali na lavici bielizeň a druhou tĺkli do tej úbohej bielizne až kým z nej nedostali čo najviac vody.

     Či už pračka, alebo práčka. To mi je teraz jedno. Však sa neskôr pozriem na jazykovú akadémiu pána Štúra. A možno ani nebude treba a čitatelia článku mi to vytmavia. Zaujímavé, vytmavia. Nezdá sa im to čudné?  Prečo sa to vôbec používa. Keď som už nechcel povedať vysvetlia, prečo som nepovedal vyjasnia a či ujasnia?

       Najprv  bola zbežná prehliadka sortimentu v obchodoch. To vedia vianočné akcie. Hriech by ich bol nevyužiť, keď už tá stará dosluhovala. Keď som už vedel, čo majú v obchodoch, nasledovala prehliadka na internete a takmer štúdium manuálov. Pokaľ boli. Kvalita manuálov na internete má  presvedčila, aby som kupoval virpúlku.

Už aj preto, že ide o našu bývalú tatramatku odkúpenú firmou Whirpool.  Možno, že virpúlka patrí medzi naše slovenské výrobky, ďalší dôvod, aby som ju kupoval. To viete pani Milerová. Kvôli zvýšeniu HDP.  Kým som sa predsa len odhodlal tú vytipovanú kúpiť,  už ju predali. A tak sa stalo, že nová pračka nebola pod vianočným stromčekom.  Stihla to iba pred Tromi kráľmi.

       Vidia, na vrchu pračky je pekne veľký nápis Experience Silent Washing.  A to znamená niečo také, ako vyskúšané tiché pranie. Ale s mojou angličtinou som si nie až taký istý.   A na boku vidíte  zelené A ++.  To znamená, že minú menej  elektricky, ako tie čo majú len jedno „+" a viac ako tie, čo majú až 3 plusy.  Tie s tými plusmi mali  bubon až na 7 kg bielizne.  A mne je aj 5 kíl nad hlavu.  Ale ako vidia,  na prednej strane je aj nápis  1 - 5 kg.  Čo musí byť každému jasné, že môže ísť do nej od kila až po päť kíl.  Aj mne bolo. Teraz by som to až s takou určitosťou netvrdil.  Môže to znamenať aj to, že môže ísť do nej len kilová deka. Alebo kilo teplákov.  Deka ako vedia je objemná. Môže vážiť hoci kilo, ale zaberie celý  objem pračky.  A tak to asi má byť. Pekne dotýkajúce sa celého  obvodu bubna.  Ale ak sa dá do pračky kilo košieľ, tie nezostanú pekne pri obvode, keď ich pri otáčaní bubon dostáva do vyšších polôh. Padajú. To možno aj pračke prekáža pri zisťovaní ich váhy.  Takáto hlúposť  by ma ani nenapadla, ale podľa návodu, keď spustím chod pračky, tak sa bubon pomalý točí a množstvová automatika pračky zisťuje, koľko bielizne je vložené do bubna. Podľa toho potom pračka míňa vodu. To má trvať pár sekúnd. Ale v skutočnosti to skôr trvá pár minút ako sekúnd. V návode je síce napísané, že bude to trvať pár sekúnd a nie že to má trvať pár sekúnd.  

Tak žijem v nádeji, že jej  nebude dlho trvať a zmúdrie.  A skutočne jej to bude trvať len pár sekúnd.  Ale čo ma tiež nepríjemne prekvapilo, tak to boli zvuky, ktoré bolo počuť, keď nastala druhá časť prania. Teda keď množstvová automatika svoju činnosť ukončila a začala etapa napúšťania vody.  To sú ale nečakané zvuky.  Akoby  sa čerpadlo, alebo čo pokúšalo opakovane otvoriť  a nie a nie.  Takéto niečo som nepoznal u Tatramatky,  ktorú sme mali v rodine ako prvú a ani u ARDA.

To vedia pani Milerová, že som hneď poslal mail na zákaznícku linku a dostal som odpoveď:

K vašemu dotazu uvádím:
1,Nikde v návodu není napsáno,že množstevní automatika provede vyhodnocení do xxx sekund.
2,Obecně vyhodnocení množství prádla může trvat minutu i déle a to na základě "rozhození " prádla v bubnu, gramáže prádla a charakteru prádla (deky, kalhoty ..atd)
3,V návodu k obsluze nemusí být popsáno a ani není popsáno jaké jednotlivé komponenty a v jakém čase jsou spouštěny. Pravda je ,že na začátku chodu pračky bývají přerušovaně spouštěny jak ventily na vodu tak i čerpadla.
Závěrem ,
Tak jak jste popsal funkci pračky jsme přesvědčen ,že pračka pracuje 100% správně i když můžete mít jinou představu o tom,jak by měla pracovat.
Tedy pračka je vpořádku a můžete ji mez obav používat k vaší spokojenosti.

Tak sa pekne pani Milerová pozrú aj ani do návodu na 18. strane. Aha vľavo dolu.

Cez vnútorný mikrofón som si nahral do počítača aj tie zvuky. Pravda, tie som si nahral až keď mi prišla odpoveď so zákazníckej linky s otázkou, či  som s vybavením žiadosti spokojný.  Kto by nebol, keď mu zvýšia ego tvrdením, že si kúpil dobrú pračku. Ale predsa vierohodnosť tej priaznivej správy narušuje tvrdenie, že návod nehovorí o sekundách.  Keby nie pračky, ani by som  sa nepokúšal prehrabávať v pomocníkovi počítača a zisťovať ako dostať doň zvukovú nahrávku. Ako sa hovorí, každé zlo je aj na niečo dobré.  V tomto prípade som sa naučil  a odskúšal si ako sa dá nahrávať. Ak to nebude zaberať veľa miesta a prídem na to ako, do blogu sa dostane aj tá spomínaná strana, aj tá zvuková nahrávka. Inak mi budú musieť čitatelia iba veriť, alebo potvrdiť, či aj oni majú také skúsenosti so súčasnymi pračkami..       

     

      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?