Zjednocovanie web portálov na ústredných inštitúciach.

Autor: Vladimír Giač | 14.2.2013 o 15:12 | (upravené 14.2.2013 o 15:24) Karma článku: 4,35 | Prečítané:  279x

          Konečne sa toho niekto ujal, pomyslel som si, keď sa začal spot v niektorých správach našich televízii. Neviem či som to presne zachytil, ale ide o iniciatívu študentov. Aj mne samému to lezie krkom, keď idem si pozerám portál jednej inštitúcie ústrednej inštitúcie a najprv musím zapojiť vyhľadávacie a odhadovacie schopnosti, aby som sa dostal tam, kde chcem. Nie vždy so želateľným výsledkom, napriek poznatkom získaným s prehrabávaním sa v inej inštitúcii. Z časti to aj chápem. Každá ústredná inštitúcia má inú problematiku a nedalo by sa zrealizovať, aby ich web stránky boli takmer navlas po formálnej stránke rovnaké. Ale pri úvodných portáloch, najmä ak ide o ministerstvá, by sa to asi dalo zjednotiť. Iniciatíva to vítaná.            Po kritických slovách voči katastrálnemu portálu s jedným zainteresovaným, pri zbežnom pohľade na študenta nevyzeral, som sa začudoval.

       Nie je nič také dobré, aby sa to nedalo vylepšiť.  Obzvlášť to platí o počítačových programoch. Ale aj tak dôvody kritiky katastrálneho portálu sa mi zdali čudné.  

1.) Zložité ovládanie portálu.

2.)  Po zadaní požiadavky by mal vlastník dostať všetky listy vlastníctva.

       Pokiaľ ide o moju osobu, skôr si sedím na kábli ako by som hýril pohotovosťou. Ale s web stránkou katastra problémy nemám. Prechod na prácu s mapou však už vyžaduje trochu viac, ako práca s listami vlastníctva.  Čo mi pri vyhľadávaní vadí, sú akurát tie smiešne písmená, ktoré sú overovacím kódom a človek ich musí vpísať do málo výrazného okienka. Okienko až také nevýrazné, že neskúsený sa domnieva,  že neúspešné pokusy majú príčinu v poruche, zlom programe a či potreby registrácie.  Ak teda meniť portál kvôli zjednocovaniu, nuž v tom by som videl dôvod, aj keď  si neviem predstaviť, že by sa dal zjednotiť povedzme s finančným riaditeľstvom.

       Avšak požiadavku, že vlastník by mal „na jedno klepnutie“ dostať všetky listy vlastníctva  som v duchu komentoval slovami: „čo ten chlap s tým nevie pracovať, však to sa predsa dá“. Teda na upresnenie,  

Vyhľadávanie

·        Vlastníci

·        Nezistení vlastníci

·        List vlastníctva

·        Parcela

·        Stavba

·        Byt/nebytový priestor

V okne vyhľadávanie  si  vyberám možnosť „Vlastníci“.  Tomu sa prispôsobuje hlavné okno.

Vyberá sa  kraj, potom okres, obec, kataster a nakoniec treba zadať identifikačné údaje osoby  u mňa postačuje priezvisko.   Potom vpísať tie smiešne spotvorenú päticu písmen s nádejou, že som ich správne prečítal.  A potom  nasleduje to jedno klepnutie.  (Pravda, keď nepočítam tie predchádzajúce.)  Ale dostávam výpis všetkých listov vlastníctva v danom katastri.

       Kritik mal asi na mysli, aby nebolo potrebné zadávať tie klepnutia predtým.  To mi napadlo, počas raňajšieho premýšľania v posteli. Asi sa potvrdilo, že ráno múdrejšie večera.  Ak to mal ozaj kritik na mysli, to by znamenalo, že by chcel, aby sa moja požiadavka vyhľadávala vo všetkých katastroch. Nuž, neviem, či  by to nebol nevítaný zásah do súkromia druhej osoby. Je to iné, keď sa sprístupní len zadaný kataster a niečo iné je, keď  sa sprístupnia  celej republiky.  Možno, že by sa takýto prístup dal rešpektovať pri notároch pre potreby dedičského konania a pri ďalších profesiách všeobecného záujmu.  Ale pre bežné potreby?

       Ak  aj odhliadnem od narušenia súkromia,  je tu aj technická stránka.  Viem, že mám nehnuteľnosti iba v jednom katastri.  Ak by som nemal možnosť zadať pre vyhľadávanie konkrétny kataster, vyhľadávací čas by sa predĺžil.  Ak by sa nemal predĺžiť, kataster by sa musel  vybaviť výkonnejšími servermi.  A výkonnosť by musela byť  úmerná počtu neskúsených a či pohodlných používateľov, ktorí  by zadali len identifikáciu  týkajúcu sa osoby.

       Ako  užívateľa katastra ma viac rozčuľuje, že na listoch vlastníctva nie sú uvedení všetci vlastníci.  Teda ich obsah a nie či sa k nim dá dostať. Listy vlastníctva sa spravidla dopĺňajú až pri prevodoch a prechodoch vlastníctva.  (Pri dedení a pri kúpe).  Ak by sa mali hneď, asi by na to bolo treba viac financií.  A ak vynakladať financie, tak už skôr na  činnosti spojené s kompletnosťou listov vlastníctiev ako na výkonnejšie servery.     

        

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?