Jeden čihý, druhý hota.

Autor: Vladimír Giač | 22.3.2013 o 20:18 | (upravené 22.3.2013 o 20:24) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  497x

V základných informáciach sa na web stránke uhrady.rtvs.sk dočítame o úhradách pre domácnosti okrem samotných úhradách a spôsobu ich platieb aj o sadzbách úhrad pre dôchodcov. A tá znie:

sadzba úhrady sa znižuje na polovicu platiteľovi, ktorý je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady.
Sadzba úhrady sa znižuje na polovicu platiteľovi, ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo je osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady.“

 

To je môj prípad, pomyslel som si a začal som vypĺňať prístupný formulár končiaci s čestným vyhlásením: Čestne vyhlasujem, že nemám príjem zo zárobkovej činnosti   a nežijem v domácnosti s osobou s pravidelným príjmom so zárobkovej činnosti“.       

A hneď sa zavŕtal červík pochybnosti. Mám dohodu na výkon práce o pracovnej činnosti  na domového dôverníka (a príjem nie je každý mesiac) ale o pravidelnom príjme sa hovorí len u osoby žijúcej v domácnosti.

 

Na inej web stránke ( rtvs.sk)  je aj samotný formulár čestného vyhlásenia obsahujúci klauzulu:  

„Podpísaný/á..............................., rod. č. ..........................., bytom ................................................ týmto čestne vyhlasujem a svojím podpisom potvrdzujem, že od .................. nemám pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežijem v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti.“

 

Na tom istom mieste je dostupný aj manuál s otázkou a odpoveďou:

Je práca na dohodu pravidelným príjmom?

Odmena za všetky dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je zárobkovou činnosťou,  kedže ide o príjmy zo závislej činnosti, ktoré podliehajú dani z príjmu. Príjmom je aj odmena za brigádnickú činnosť, ktorá nasleduje aspoň dva mesiace po sebe, t. j. je to pravidelný príjem.

 

A  dôsledky pre moju úbohú hlavu?  Nastáva stav zavarenia mozgu.  V samotnom zákone som nenašiel formuláciu o pravidelnom príjme. Kde je zastrčená? A vôbec. Je správne vysvetlené,  čo je to pravidelný príjem?  Niekde som čítal, že to je každomesačný príjem. Mal som vlčiu tmu?

Dôvod na spomenutie si na vedúceho odboru, s ktorým som strávil takmer svoj celý produktívny vek a keď som mu už asi išiel poriadne na nervy, skonštatoval: „Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie“. Nech mu je zem ľahká.  Niekedy je asi naozaj lepšie nechať veciam voľný priebeh a či rovno strčiť hlavu do piesku. Lebo ako sa hovorí: „Márnosť nad márnosť a všetko je márnosť.“  Istota je niekde inde.

Napriek tomu však dúfam, že sa nájde niekto, kto má odkáže na hodnoverné miesto, kde  je uzákonené, čo  treba vidieť pod pojmom "pravidelné"

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?