Zákon o ochrane osobných údajov

Autor: Vladimír Giač | 5.11.2013 o 20:08 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  568x

Zákon o ochrane osobných údajov 122/2003 Z.z svojim najzákladnejším pojmom hotovým rébusom. Doteraz som bol v tom, že ochraňované sú iba niektoré údaje o osobe. Najmä rodné číslo, ale aj príslušnosť k cirkvi. Ostatné mi vyšumeli z hlavy, ale žil som v tom, že sú v zákone presne vymenované. A neprichádzam do styku s takými, ktoré by som musel ochraňovať. Žil by som v tomto sladkom nevedomí možno až do smrti, keby som si zákon nepozrel.

Občianske združenia, odborové organizácie a či politické strany môžu byť v podstate pokojné, bohužiaľ nie je to prípad môjho združenia. Ale pekne od začiatku. Zákon vo svojom §4 venujúci sa vymedzeniu základných pojmov definuje, čo sú to osobné údaje. (1) Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu. Nadväzujúc na toto vymedzenie automaticky vystupuje otázka, či je niekde na svete osoba, ktorú nemožno určiť či už priamo, alebo nepriamo. A keďže takou osobou asi nie je nikto, tak údajom o osobe je aj údaj, že sa narodila. Prípadne, že je niekto muž a iná zas žena. Aj údaj o tom, že niekto nosieva čiapku alebo klobúk je pochopiteľne osobný údaj. Zmysluplnejšie by možno nielen pre mňa bolo vymedzenie pojmu ochraňované osobné údaje. Teda, že ide o všeobecne použiteľný identifikátor a či znaky, ktoré tvoria fyzickú, fyziologickú, psychickú .... identitu. Ale v podstate by to aj tak bolo o 18 alebo o 20 bez dvoch. Z toho vyplýva jeden záver. Ak sme nútení vytvárať nejaké zoznamy s údajmi o osobách, hor sa do oboznámenia sa s ním. Aby Vás elán neprešiel, tak Vám odporúčam začať od pokút za nedodržanie termínov. Prvý termín je 6 mesiacov od vstúpenia zákona do účinnosti. A ten bol 1. júl 2013. Máte pochybnosti o tom, či máte chrániť menoslov Vašich členov a teda vypracovávať bezpečnostné smernice atď ? Nemajte. Že je to niečo nezmyselné a zbytočná práca navyše, hlavne, ak to niekto musí robiť zadarmo? No nie je prvá ani posledná. A ak si uvážite, že tým zabránite pokute, musíte uznať, že to nie je zadarmo.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?