Štyri metre štvorcové.

Autor: Vladimír Giač | 2.6.2014 o 13:32 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1008x

 Ako som zachytil v sobotu 31. mája na jednom z našich televíznych okruhov, niekde  stavali dom.  Nadnesene by sa mohlo povedať, že pod taktovkou obce.  A za morálnej podpory tých zhora, čo potľapkávali starostu po pleci. Nuž bolo aj za čo. Starosta do výstavby domu zapojil príslušníkov tej časti obyvateľstva nad ktorými si spoločnosť láme hlavu ako ju integrovať

    Obec na výstavbu peniaze nemala, avšak  štát odklepol príspevok. A tak sa stavalo.  Samotné stavanie bolo financované z úveru, pretože príspevok sa mal vyplatiť až po ukončení výstavby. Dom je už hotový, avšak  nájomníkov, teda  „myslivcov“, čo si mysleli, že keď si dom postavia, tak sa aj doň nasťahujú, privítať nemôže.  Prečo? Je väčší o štyri metre štvorcové.

     Tie štyri metre sú dôvodom pre ktorý nemôže byť štátny príspevok vyplatený. Možno nebolo povedané, alebo dopovedané v televíznom šote všetko. Nebolo povedané ako došlo k tomu, že dom má väčšiu výmeru ako mal mať. Kvôli babráctvu?  Kvôli chytráčenu?
Televízni diváci sa dozvedeli akurát to, že predpis kvôli tým štyrom metrom nedovoľuje príspevok vyplatiť.
     Nuž zamýšľam sa. Čo to je za predpis. Čo je to za logika, ak sa nedáva príspevok vzhľadom k účelu ale vzhľadom na podružné kritéria.  Vedel by som pochopiť, ak by tam bola väzba na kolaudačné rozhodnutie.  A to by nebolo   na protest susedov kvôli tým 4 metrom vydané. Ale ak tam takáto väzba nie je, nezostáva mi nič iné iba sa čudovať.
     Ak niekto uvážil, že nestačí, aby bol štátny príspevok viazaný na účel, ale musí byť viazaný  aj na rozmer stavby, tak  by bolo rozumné, aby bol teda  na meter štvorcový.  A po skončení výstavby, by bol tento vyplatený vzhľadom na projektovaný rozmer, hoci  by v skutočnosti bol rozmer aj niekoľkokrát väčší.  Ak by však hotová stavba mala menší rozmer, tak vtedy by  príspevok úmerne krátený.
     Bez znalosti predpisu, sú tieto úvahy len takou úvahou pri pive. Ostáva len smútok a či pohoršenie nad tým, že iniciatíva dostala zaucho. Niekto síce môže povedať, že iniciatívni o nič neprišli. Lebo za robotu mali zaplatené.  Ale iniciatíva býva spojená aj s takou činnosťou, ktorá nebýva zaplatená a je vykonávaná s vedomím, však to robíme pre seba.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?