Naletel som na 1. apríl?

Autor: Vladimír Giač | 7.4.2015 o 11:52 | Karma článku: 4,78 | Prečítané:  1463x

        Moju bytovú poštovú schránku niekto koncom marca obohatil o turčiansky informačno-inzertný mesačník.  Neviem, či to bolo iba jeho prvé a zároveň posledné číslo. Ale, moju pozornosť vzbudil článok s nadpisom Novinky aj pre SVB.  Niečo nového pre Spoločenstvo vlastníkov bytov? Tak to som nemohol len tak obísť.

A dočítal som sa. Má ísť o nové pravidlá, ktoré platia od apríla. Prekvapilo ma to. Niečo má platiť od začiatku apríla 2015? Však to by mi musela ujsť nejaká novela, lebo tá posledná  začala platiť s účinnosťou od októbra 2014 a žiaden apríl 2015 v nej nebol spomenutý.

      Samozrejme, že viac ma zaujalo o akú novinku má ísť. A tak som sa dočítal:

Do celkovej plochy bytu sa pripočítava aj časť podlahovej plochy balkónov, lodžii alebo terasy, pretože z fondu sa hradia aj ich opravy, pričom tieto priestory využíva výlučne vlastník bytu.“

Neviem ako pre čitateľa, ale pre mňa bolo zdôvodnenie prekvapujúce. Je v ňom informácia, že z fondu opráv sa údajne hradia aj opravy lodžii. V živote by ma nenapadlo, že by sa ich oprava mala hradiť z fondu opráv.

 Je to výplod agentúry JPP?  Aký je v skutočnosti oficiálny  dôvod?

      Uveril som tvrdeniu, že od 1. apríla 2015 platia nejaké novinky. A keby som to bol čítal až prvého apríla, redakcia mesačníka by si mohla poznačiť – naletel.

      Začal som hľadať, kedy bola vlastne taká novela prijatá. A našiel som ju bola to  novela  70/2010 Z.z.  Jej znenie  "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy."

Síce začala platiť od začiatku apríla, ale už v roku 2010.

Týmto zistením som samozrejme neskončil, ale pokračoval som hľadaním parlamentnej  tlače. A podarilo.  Nebol to vládny návrh, ale poslanecký. A zdôvodnenie v ňom je nasledovné:

„Novela zákona jednoznačne určuje len jeden spôsob platenia preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,  a to podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Navrhovanou úpravou by sa malo predísť skrividlivostiam pri tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv domu. Prax ukázala ,že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nie sú schopní sa dohodnúť na inej spravodlivej forme tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu tak, aby nedochádzalo k  znevýhodňovaniu určitej skupiny vlastníkov bytov v dome. Pre účel platieb do fondu prevádzky ,údržby a opráv domu  sa  k podlahovej ploche bytu alebo nebytového priestoru pripočítava aj  časť podlahovej plochy balkóna , lodžie  alebo terasy pretože z fondu prevádzky, údržby a opráv sa hradia aj ich opravy,  pričom tieto priestory užívajú výlučne len vlastníci bytov, ktorí majú na nich výlučne vstup. Takéto riešenie je spravodlivejšie ako doteraz platné a odstráni trecie plochy medzi vlastníkmi bytov, ktorí majú balkóny, lodžie a ktorí ich nemajú.“

Ako vidno, agentúra JPP síce nebola  dôsledná, ale tú zaujímavú informáciu si nevymyslela. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa hradia aj ich opravy ....

      Pokiaľ ide o môj názor na oficiálne zdôvodnenie. V našom dome sme nemali  tomto ohľade trecie plochy.  A nečudoval by som sa, keby v dôsledku tejto novely  (všimli sme si ju až v minulom roku) vznikli.  U nás sú iba zapustené lodžie. Teda také, ktoré nepresahujú vonkajšie steny domu.  Či by snáď nebolo spravodlivejšie, aby sme platili podľa jej celej výmery?

Keby som mal byt s balkónom, cítil by som sa hoci len za tých 25 % ukrivdený. Však, ak by som chcel naň vyjsť, tak by som sa musel istiť lanom a nie ho ešte používať. Na rozdiel od lodžie, kde pocit bezpečnosti nie je o nič menší, ako v ostatných častiach bytu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Funkciu predsedu KDH opätovne získal Alojz Hlina

O post predsedu bojoval Hlina s Vašečkom.

KOMENTÁRE

Fico IV bez Fica, T. Rex už nespieva a ruský jed britskému agentovi

Štvrtýkrát už premiérom nebude.


Už ste čítali?