Naletel som na 1. apríl?

Autor: Vladimír Giač | 7.4.2015 o 11:52 | Karma článku: 4,78 | Prečítané:  1473x

        Moju bytovú poštovú schránku niekto koncom marca obohatil o turčiansky informačno-inzertný mesačník.  Neviem, či to bolo iba jeho prvé a zároveň posledné číslo. Ale, moju pozornosť vzbudil článok s nadpisom Novinky aj pre SVB.  Niečo nového pre Spoločenstvo vlastníkov bytov? Tak to som nemohol len tak obísť.

A dočítal som sa. Má ísť o nové pravidlá, ktoré platia od apríla. Prekvapilo ma to. Niečo má platiť od začiatku apríla 2015? Však to by mi musela ujsť nejaká novela, lebo tá posledná  začala platiť s účinnosťou od októbra 2014 a žiaden apríl 2015 v nej nebol spomenutý.

      Samozrejme, že viac ma zaujalo o akú novinku má ísť. A tak som sa dočítal:

Do celkovej plochy bytu sa pripočítava aj časť podlahovej plochy balkónov, lodžii alebo terasy, pretože z fondu sa hradia aj ich opravy, pričom tieto priestory využíva výlučne vlastník bytu.“

Neviem ako pre čitateľa, ale pre mňa bolo zdôvodnenie prekvapujúce. Je v ňom informácia, že z fondu opráv sa údajne hradia aj opravy lodžii. V živote by ma nenapadlo, že by sa ich oprava mala hradiť z fondu opráv.

 Je to výplod agentúry JPP?  Aký je v skutočnosti oficiálny  dôvod?

      Uveril som tvrdeniu, že od 1. apríla 2015 platia nejaké novinky. A keby som to bol čítal až prvého apríla, redakcia mesačníka by si mohla poznačiť – naletel.

      Začal som hľadať, kedy bola vlastne taká novela prijatá. A našiel som ju bola to  novela  70/2010 Z.z.  Jej znenie  "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy."

Síce začala platiť od začiatku apríla, ale už v roku 2010.

Týmto zistením som samozrejme neskončil, ale pokračoval som hľadaním parlamentnej  tlače. A podarilo.  Nebol to vládny návrh, ale poslanecký. A zdôvodnenie v ňom je nasledovné:

„Novela zákona jednoznačne určuje len jeden spôsob platenia preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,  a to podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Navrhovanou úpravou by sa malo predísť skrividlivostiam pri tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv domu. Prax ukázala ,že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nie sú schopní sa dohodnúť na inej spravodlivej forme tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu tak, aby nedochádzalo k  znevýhodňovaniu určitej skupiny vlastníkov bytov v dome. Pre účel platieb do fondu prevádzky ,údržby a opráv domu  sa  k podlahovej ploche bytu alebo nebytového priestoru pripočítava aj  časť podlahovej plochy balkóna , lodžie  alebo terasy pretože z fondu prevádzky, údržby a opráv sa hradia aj ich opravy,  pričom tieto priestory užívajú výlučne len vlastníci bytov, ktorí majú na nich výlučne vstup. Takéto riešenie je spravodlivejšie ako doteraz platné a odstráni trecie plochy medzi vlastníkmi bytov, ktorí majú balkóny, lodžie a ktorí ich nemajú.“

Ako vidno, agentúra JPP síce nebola  dôsledná, ale tú zaujímavú informáciu si nevymyslela. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa hradia aj ich opravy ....

      Pokiaľ ide o môj názor na oficiálne zdôvodnenie. V našom dome sme nemali  tomto ohľade trecie plochy.  A nečudoval by som sa, keby v dôsledku tejto novely  (všimli sme si ju až v minulom roku) vznikli.  U nás sú iba zapustené lodžie. Teda také, ktoré nepresahujú vonkajšie steny domu.  Či by snáď nebolo spravodlivejšie, aby sme platili podľa jej celej výmery?

Keby som mal byt s balkónom, cítil by som sa hoci len za tých 25 % ukrivdený. Však, ak by som chcel naň vyjsť, tak by som sa musel istiť lanom a nie ho ešte používať. Na rozdiel od lodžie, kde pocit bezpečnosti nie je o nič menší, ako v ostatných častiach bytu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?